Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Wycieczka 6b - PCN Jasionka, Fly Park Rzeszów

Wycieczka 6b - PCN Jasionka, Fly Park Rzeszów

 W środę – 27 września klasa 6b wraz z opiekunami (p. Małgorzatą Jezior, p. Anną Nater-Chlebińską i p. Moniką Wojdyłą) wybrała się na wycieczkę do Jasionki i Rzeszowa. Zaczęliśmy od Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. To nowoczesny  ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie.

Nie jest to muzeum! Ale też nie plac zabaw… Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów rozmieszczonych na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku.

Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

  1. Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
  2. Nasza Cywilizacja- czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
  3. My, Ludzie- czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

Całość ekspozycji podzielono na 5 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności: Lotnictwo / Żyję /  Przyroda  / Wystawa uzupełniająca / Wystawa mobilna 

PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania.

Największą popularnością cieszyły się eksponaty i eksperymenty dotyczące kosmosu, lotnictwa, człowieka, fizyki  i życia codziennego. Badaliśmy właściwości naszego oka, siłę krzyku, działanie elektrowni, zmiany zachodzące pod wpływem ciśnienia, kierowaliśmy łazikami na Marsie, sterowaliśmy rakietą w czasie startu, badaliśmy siłę trzęsienia Ziemi i wiele innych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od 18 września w PCN można również skorzystać z symulatora lotów – kilku śmiałków z naszej klasy podjęło to wyzwanie i byli wniebowzięci!

Widowiskowym eksponatem wystawy "Lotnictwo" jest oryginalny jednosilnikowy samolot Antonow, wyprodukowany na Podkarpaciu, do którego zwiedzający mogą wejść i poczuć się jak pilot niewielkiej jednostki latającej. Eksponat ten podkreśla znaczenie inteligentnej specjalizacji regionu, jaką jest lotnictwo. Oczywiście, my również byliśmy w popularnym Antku, a nasz wspaniały przewodnik pozwolił nam nawet usiąść za sterami.

Druga część wycieczki, to już wspaniała zabawa we Fly Parku, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i pod nadzorem instruktorów. Nawet nasi opiekunowie nie oparli się magii trampolin, ślizgawek czy skoków  z wysokości do gąbkowych basenów.

Nasza wycieczka, to było super doświadczenie. Kto wie, może zainspiruje to kogoś do podjęcia w przyszłości pracy naukowej lub zainspiruje do uprawiania sportu?   Było świetnie!

Data dodania: 2023-10-03 13:52:25
Data edycji: 2023-10-05 21:32:07
Ilość wyświetleń: 120
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej