Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Wizyta klasy 8a w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych

Wizyta klasy 8a w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych

Wizyta klasy 8a w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw „W SŁUŻBIE PRAWU”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 23 lutego 2024 roku klasa 8a pod opieką Wychowawcy – Pani Agnieszki Nagórny oraz pedagoga – Pani Reginy Nagórny miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wizycie w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży "W SŁUŻBIE PRAWU".

Celem tej wyjątkowej wizyty było:

·        poznanie czym jest prawo oraz jaki podział stosujemy  w prawie,

·        poznanie czym jest prawo karne,

·        poznanie jakie konsekwencje niesie za sobą przestępstwo,

·        uzyskanie podstawowych wiadomości na temat polskiego systemu więziennictwa,

·        zapoznanie z tematyką przestępczości wśród nieletnich,

·        uzyskanie informacji na temat źródeł i sposobu uzyskania pomocy prawnej.

Nasza grupa została serdecznie powitana przez personel zakładu, który wyjaśnił nam podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące wewnątrz murów więzienia.

Poszerzyliśmy swoją wiedzę dowiadując się m.in.: czym jest prawo, jakie dobra chronią normy prawa karnego, co nam grozi za popełnienie przestępstwa, jaka jest odpowiedzialność karna młodzieży. Pooglądaliśmy krótkie filmy na temat substancji psychoaktywnych oraz na temat rzeczywistości więziennej w zlikwidowanym już Areszcie Śledczym w Sanoku. Zostały nam przedstawione typy zakładów karnych oraz inne interesujące informacje związane z odbywaniem kary pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze zaprezentowali nam uzbrojenie, którym posługują się na co dzień. Mogliśmy pooglądać z bliska, a nawet przymierzyć: kajdanki, broń, amunicję, tarcze, kaski czy maski przeciwgazowe.

Podczas wizyty mieliśmy okazję porozmawiać z jednym ze skazanych, który zgodził się na udział w naszym projekcie edukacyjnym. Jego historia była dla nas bardzo pouczająca i pozwoliła nam spojrzeć na jego życie z perspektywy, której wcześniej nie mieliśmy. Mieliśmy możliwość zadawania pytań, zaspokoiliśmy tym samym naszą ciekawość dotyczącą różnych aspektów.

Na podsumowanie zajęć przewodnik zaprowadził nas po niektórych częściach zakładu. Dowiedzieliśmy się m.in., że więźniowie mają szansę pracować na rzecz społeczności więziennej. Mundurowi przybliżyli wychowankom specyfikę pracy w zakładzie karnym, opowiedzieli o codzienności jaka toczy się za murami jednostki penitencjarnej.

Wizyta w Zakładzie Karnym była nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale również okazją do zrozumienia trudnej rzeczywistości osób skazanych. Pozwoliła nam spojrzeć na problem kary więzienia z różnych perspektyw oraz skłoniła do refleksji nad tym, w jaki sposób społeczeństwo może przyczynić się do poprawy sytuacji osób pozbawionych wolności.

Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom służby więziennej (w szczególności Panu Łukaszowi Matuszowi - psychologowi Działu Penitencjarnego) w Uhercach Mineralnych  za interesującą prelekcję oraz uświadomienie uczniom konsekwencji wynikających z ryzykownych i nieprzemyślanych zachowań, a także Rodzicom klasy 8a za wspaniałą inicjatywę i pomoc w zorganizowaniu piątkowego wyjazdu.

Data dodania: 2024-02-27 18:34:45
Data edycji: 2024-02-27 18:42:15
Ilość wyświetleń: 185
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej