Program profilaktyczny „Cukierki”

Dnia 7 grudnia 2023r. uczniowie klasy 3b realizowali program wczesnej profilaktyki uzależnień „Cukierki”. Jego celem jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim się takie pojawią. Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształcenie postawy dystansu
w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu, nauka podstaw asertywnych względem osób obcych, nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Zajęcia prowadzone w ramach programu oparte zostały na bajce Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”. Historia o złym czarodzieju ma przełożenie na rzeczywistość. Zwraca uwagę na „tajemniczych przyjaciół”, którzy nabierają dzieci częstując je np. cukierkami. Analizując postępowanie i postawy bajkowych postaci, z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, uczniowie poszukiwali sposobów wspierania siebie nawzajem tak, aby nikt w grupie nie czuł się osamotniony, a tym samym podatny na „cukierkowe” niebezpieczeństwa. Trzecioklasiści dowiedzieli się również, gdzie mogą szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

Data dodania: 2023-12-12 17:24:43
Data edycji: 2023-12-12 17:34:21