Otwarcie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Sanoku!

1 grudnia 2023 r. w Sanoku zainaugurowano działalność Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA lokalnego centrum nauki, które wzbogaci społeczność o nowe środowisko edukacyjne. Nasz obiekt nosi nazwę MEDIATEKA i mieści się w budynku dawnego Gimnazjum nr 3 przy ul. Lipińskiego. Miło było zobaczyć G3 w nowej odsłonie, bo budynek zachęca do wejścia już od zewnątrz dzięki wspaniałemu muralowi, który wykonał nasz sanocki artysta  - Arkadiusz Andrejkow,          a w środku też jest bardzo ciekawie i zupełnie inaczej niż w gimnazjum.

Powstająca Strefa SOWA prowadzona jest Miejską Bibliotekę Publiczną im. Grzegorza z Sanoka, a opiekunem merytorycznym SOWY jest Centrum Nauki Kopernik, które promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.  W piątek (1 grudnia) uczniowie klasy 6b z naszej szkoły razem z opiekunami i panem Dyrektorem, mieli szansę uczestniczyć w uroczystym otwarciu SOWY, a także zapoznać się ze stanowiskami naukowymi i uczestniczyć w różnych eksperymentach!

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń złożona z kilkunastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie odkrywać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć mapę hipsometryczną z piasku kinetycznego (fantastyczne doświadczenie!)

SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

Częścią Strefy SOWA jest Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Co z tego wyjdzie? To zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Budują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. W Majsterni ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie.

SOWA w Sanoku jest już 31 Strefą na terenie Polski. Dzięki współpracy Multibiblioteki i Centrum Nauki Kopernik do Sanoka ma szansę przyjechać Naukobus, Planetobus lub wystawa O!Matmo, które podróżują po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Możliwa będzie współpraca w ramach sieci Klubów Młodego Odkrywcy (KMO), ESERO Polska lub warsztaty z Razem dla lepszej przyszłości.

Nam szalenie się podobało! Wciągnęliśmy się! W eksperymentach fachowo pomagali nam  konsultanci. Polecamy wizytę wszystkim klasom, jak tylko to będzie możliwe! Mamy najbliżej ze wszystkich szkół! My chcemy tam jeszcze wrócić

Data dodania: 2023-12-04 13:55:08
Data edycji: 2023-12-04 13:57:21