Klasy 1b i 3b w bibliotece miejskiej

W dniu 26.02.2024r. klasa 3b oraz 28.02.2024r. klasa 1b wraz z paniami wychowawczyniami, Panią Ewą Milczanowską, Panią Alicją Guzek oraz nauczycielem współorganizującym kształcenie, Panią Renatą Kopczak, gościły w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, zaproszone przez pracownika biblioteki, Panią Marzenkę Wojtanowską. Usadowiwszy się wygodnie na krzesełkach ustawionych w kole, dzieci słuchały z zainteresowaniem, tego co mówi Pani Marzena oraz brały czynny udział w przygotowanej lekcji.

Młodsze dzieci przywitał i zaprosił do dyskusji, pomocnik Pani Marzeny- pluszak Misiu Zdzisiu. Po takim zaproszeniu- rozmowom i opiniom dzieci na różne tematy, nie było końca. Pokazało to, że temat czytania, słuchania i opowiadania bajek, nie jest obcym tematem dla dzieci. Część z nich już od najwcześniejszych miesięcy słuchała czytania bajek i książek przez rodziców, niektórzy nawet będąc już w brzuchach swych mam. Teraz przynosi to efekty w postaci łatwości w porozumiewaniu się, przekazywaniu swoich myśli oraz odwagi wypowiedzi.

Główną częścią spotkania było zapoznanie dzieci zarówno tych młodszych, jak i starszych z wartościami jakie niesie z sobą czytanie książek. Dzieci samodzielnie przeczytały karteczki, które składały się na zestaw wartości omawianych przez całą grupę. Dowiedzieliśmy się, że czytanie:

- wzbogaca słownictwo i tworzy kompetencje językowe,

- uczy myślenia i ułatwia naukę,

- rozwija wrażliwość,

- jest alternatywą dla mediów i kultury masowej,

- poprawia koncentrację,

- podnosi wiedzę ogólną,

- uczy odróżniać dobro od zła,

- rozwija poczucie humoru.

Pod koniec spotkania dzieci mogły jeszcze otworzyć, przeglądnąć i poczytać książki, które ich interesują. Każdy znalazł coś, co go zaciekawiło. I co się okazało- są to bardzo różnorodne zainteresowania. Skrzydła dostały książki o florze i faunie, o wynalazkach,  różne bajki, książki o samochodach, o sportowcach i innych znanych osobach oraz książeczki 3d.

Dziękujemy serdecznie pani Marzenie Wojtanowskiej, która najpierw zachęciła nas do odwiedzenia swojego miejsca pracy-  biblioteki, a następnie wprowadziła w świat, gdzie możemy stać kim tylko sobie zamarzymy. Tym światem jest właśnie świat książki- nieodkrytych jeszcze w pełni bogactw i wartości.

Data dodania: 2024-03-04 07:26:15
Data edycji: 2024-03-04 07:28:41