Koniec roku szkolnego tuż tuż, a klasa 1 a i klasa 1 b wraz z opiekunami- p. Ewą Milczanowską, p. Elżbietą Wędrychowicz, p. Reginą Nagórny oraz p. Renatą Kopczak korzysta z ostatnich dni roku szkolnego wybierając się na wycieczkę do ETNOCENTRUM ZIEMII KROSNIEŃSKIEJ w KrośnieZ plecakami pełnymi łakoci wyruszamy autokarem do miejsca naszej podróży. Na buziach uśmiech, w oku radosna iskra i chęć poznania tego co przed nami… Na miejscu naszym oczom ukazuje się zadbany, świeżo wyremontowany budynek, z zachowaniem stylu i klimatu budynku dworcowego z dawnych lat. I tabliczka: „Etnocentrum Ziemi Krosnieńskiej”. A cóż to takiego…? Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.
Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać nam to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć, jaką kieruje do nas Etnocentrum, to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń. To także spotkania z żywą kulturą – z mistrzami śpiewu i rzemiosła, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których możemy dowiedzieć się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic. Możemy wziąć udział w potańcówce, dzieci poznają tradycyjne zabawy, a dorośli przypomną sobie smak potraw z dzieciństwa… Zwiedzając Etnocentrum, możemy skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Wędrując po budynku, napotykamy wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przenoszą nas w podróż do dawnego świata! We wnętrzach podziemia słuchamy oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego oglądamy stare zdjęcia, odnajdując ślady historii naszego regionu. W sali legend siadamy wygodnie w drabiniastym wozie i poznajemy jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier podpatrujemy proces powstawania chleba, korzystając z nowoczesnej gry w technologii kinect, a jeżeli cenimy też tradycyjną interakcję – możemy zagrać w kości lub w ciekawą planszówkę! W izbie z piecem korzystając z projekcji w formie video mappingu oglądamy, krok po kroku, jak powstają proziaki czy inne lokalne smakołyki. Wirtualna przymierzalnia ludowych strojów pozwoli nam przejrzeć się w lustrze w pięknym, tradycyjnym stroju Łemkini, Pogórzanki czy Krakowiaka. Wszystko to po to, aby pokazać nam, że kultura i tradycja to bogaty zbiór wiedzy, dorobku materialnego oraz wierzeń, które do dziś stanowią o naszym wspólnym dziedzictwie. Wracamy w przekonaniu, że dobrze spędziliśmy ten dzień. Nie tylko na zabawie i nowych doświadczeniach, ale także na poznaniu tego co polskie, co regionalne, co po prostu takie nasze. Warto aby już najmłodsi wiedzieli dlaczego warto cenić to, w czym wyrastali nasi dziadkowie, czym się trudnili i co kochali. Nie na darmo w końcu mówi przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci…”.