W dobie wszechobecnych gier komputerowych planszówki przeżywają obecnie swój renesans - znów modne stało się granie w tradycyjne gry z przyjaciółmi. To dobry trend - poza dostarczaniem rozrywki takie gry mają, bowiem duże walory edukacyjne: rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, pamięć i uczą strategicznego myślenia.

Jest to sposób na wartościowe i pasjonujące spędzenie wolnego czasu z bliskimi bez względu na wiek. Większość gier planszowych łączy pokolenia, gdyż mogą w nie grać jednocześnie zarówno dzieci jak i dorośli. Takie gry wywołują nierzadko spore emocje, przynoszą radość, wyzwalają ducha współzawodnictwa i potrafią wciągnąć na długie godziny. Okres ferii to dobry czas, by właśnie zdopingować rodzeństwo, rodziców, dziadków… i poznać różne rodzaje planszówek: przygodowe, strategiczne, kooperacyjne, logiczne, ekonomiczne. Warto wspomnieć, że w wielu miejscach świata gry planszowe wykorzystywane są nie tylko, jako forma zabawy, ale użyteczne narzędzia w pracy terapeutycznej i socjoterapeutycznej.

Poprzez doświadczanie różnych emocji, które zawsze pojawiają się w trakcie gry, gracze odczuwają zarówno emocje przyjemne – poczucie wygranej, jak i te mniej przyjemne, czyli radzenie sobie z przegraną. Miłośników gier planszowych z każdym rokiem przybywa, z tego powodu ustanowione zostało nawet ich święto - Ogólnopolski Dzień Planszówek, który obchodzony jest w październiku. Warto wspomnieć, że od kilku lat w naszej szkole działa kółko gier planszowych, które cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów.