Przez wrzesień i październik dzieci  z gr. 4 świetlicy szkolnej   pod kierunkiem pani Ewy Chytła  pracowały nad  nad lapbookami o tematyce jesiennej.   Zamieściły  w nich  mnóstwo informacji o tej pięknej  porze roku  np. o tym,  kiedy zaczyna się jesień,  jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów i jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, co zbieramy jesienią w sadach i ogrodach, jakie są gatunki drzew itp.  a oprócz tego znalazły się tam jesienne wierszyki, przysłowia, kolorowanki  i  łamigłówki. 

   Lapbook  jest to rodzaj   teczki , w wolnym tłumaczeniu - ,,książka  na kolanach”, w której umieszcza się przeróżne informacje na dany temat. Tematyka  lapbooków  jest nieograniczona - mogą być o przeczytanej lekturze, wzorach matematycznych,   wydarzeniu historycznym,  krainie geograficznej  ulubionym zwierzaku czy idolu, a zgromadzone dane  umieszcza się w  kieszonkach,  harmonijkach, skrytkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.                                                               Lapbooki można stale rozbudowywać, wzbogacać o   zagadki, krzyżówki, zdjęcia itd. Bardzo pomagają w usystematyzowaniu wiedzy  i są  idealne przy powtórzeniach.  Praca z lapbookiem  nigdy nie jest nudna i  mimochodem rozwija  takie umiejętności jak:  czytanie, pisanie, planowanie, kreatywność , selekcja  informacji , zdolności manualne i wiele innych.

Dzieci bardzo chętnie pracowały tą metodą,  gdyż praca  z lapbookiem jest  bardzo ciekawa i twórcza, daje  wiele satysfakcji  i radości. Na  pewno nie będzie  to nasz ostatni tego typu projekt.