Piękna pogoda w ubiegłym tygodniu i zbliżające się Święto Zmarłych zachęciły uczniów klasy 8c do odwiedzenia cmentarza. Wraz z wychowawczynią, p. Anitą Leszczyńską odwiedzili oni Cmentarz Centralny w Sanoku. Nie wszyscy uczniowie odwiedzają to miejsce 1 listopada, więc teraz mieli okazję zobaczyć i uczcić groby osób zasłużonych dla naszego miasta, bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny i ofiar wojen. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy pod Krzyżem Powstańców upamiętniającym polskie powstania niepodległościowe, gdzie przypomnieliśmy historię tego pomnika. W starszej części cmentarza zatrzymaliśmy się przy pomnikach poświęconym ofiarom zbiorowych mordów dokonanych na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Następnie zapaliliśmy znicze na cmentarzu wojskowym i odszukaliśmy groby innych bohaterów walk o niepodległość, którymi opiekują się harcerze. Potem przeszliśmy pod pomnik Golgota Wschodu i wędrowaliśmy aleją dębów upamiętniających pochodzące z Sanoka i Ziemi Sanockiej ofiary zbrodni katyńskiej. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękne zabytkowe nagrobki, często dzieła artystów rzeźbiarzy. Mamy nadzieję, że w Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny nasi uczniowie odwiedzą te miejsca ze swoimi rodzinami, wspólnie przypomną losy ofiar i osób szczególnie zasłużonych dla naszej Ojczyzny, nie przejdą obojętnie obok mogił zapomnianych i opuszczonych.